За даними ДУ «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» у 2023 році кількість уперше зареєстрованих в Україні захворювань на туберкульоз, включно з його рецидивами на 7,3% більше аналогічного показника 2022 року, – повідомляє Ямпільське відділення Шосткинського відділу „Сумський обласний Центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України”.
З початком повномасштабного вторгнення росії наш регіон відчув вплив обстрілів мирного населення та цивільних об’єктів, відсутність водопостачання і транспортного сполучення, міграції населення. Війни завжди супроводжуються підвищенням рівня захворюваності на інфекційні хвороби, у тому числі туберкульозу, у зв`язку зі зростанням ризиків, у тому числі зниженням рівня життя людей, стресовою ситуацією, імунодефіцитами, погіршенням побутових умов, підвищенням рівня міграційних процесів внаслідок виїзду громадян на більш безпечні території тощо.
Що це за хвороба та які органи вражає
Туберкульоз — це інфекційне бактеріальне захворювання, спричинене мікобактерією туберкульозу, яка найчастіше вражає легені, але може уражати практично всі органи людини – легені, кістки, очі, шкіра, нирки, кишківник, мозок, жіночі та статеві органи, лімфатичні вузли.
Як передається та хто в групі ризику на захворювання
Захворювання передається краплинним шляхом від людини з активною респіраторною формою до людини. Така людина заразна і небезпечна для навколишніх, бо вона розсіває збудників туберкульозу в навколишньому середовищі. Розвитку туберкульозу сприяють так звані фактори ризику: контакт із хворим на туберкульоз, підвищений ризик у хворих на цукровий діабет, виразкову хворобу шлунку і 12п. кишки, хворі з психічними захворюваннями, люди, що хворіють на алкоголізмом й наркоманію, курці та люди похилого віку, що працюють у шкідливих умовах. Ці особи більш схильні до туберкульозу, ніж інші. Також значно вищий ризик захворіти на туберкульоз для людей, що живуть з ВІЛ /СНІДОМ. Разом туберкульоз і ВІЛ/СНІД становлять смертельну пару.
Які ознаки захворювання
Туберкульоз може маскуватися під різні хвороби. Однак є деякі ознаки, які дозволяють запідозрити саме туберкульоз: загальна слабкість, зниження працездатності, втрата апетиту, безсоння, підвищення температури тіла 37,2 – 37.5. При туберкульозі легень з’являється сухий кашель протягом 2 тижнів, біль в грудній клітці. Для своєчасного виявлення при наявності будь-якого з цих симптомів треба звернутися до лікаря.
Хто лікує
Під час війни важливо зберегти доступність діагностики туберкульозу для людей, особливо для груп підвищеного ризику, з метою раннього виявлення захворілих, якнайшвидшого залучення їх до лікування та недопущення інфікування членів сімей та близького оточення.
Протитуберкульозну медичну допомогу в нашому регіоні здійснюють заклади первинної медичної допомоги – центри первинної медико-санітарної допомоги. При цьому роль сімейних лікарів у профілактиці туберкульозу, ранньому виявленні та організації амбулаторного лікування пацієнтів суттєво зростає, особливо під час війни.
Всім пацієнтам, у межах програми державних гарантій медичного обслуговування населення, забезпечуються безкоштовне лікування протитуберкульозними лікарськими засобами, необхідні консультації лікарів – фтизіатрів, сімейних лікарів, інструментальні та лабораторні обстеження в діагностичних кабінетах закладів охорони здоров’я. Закликаємо мешканців не нехтувати своїм здоров’ям та піклуватись про нього, де б ви не були. Своєчасно звертайтесь для огляду до сімейного лікаря або до лікаря будь-якого територіально доступного центру первинної медико-санітарної допомоги.
А якщо раптом когось торкнеться проблема туберкульозу – пам`ятайте: в Україні лікування цього захворювання доступне там, де ви є і туберкульоз виліковний.
Завідувач Камчатна Г.П.