Пенсіонерка Надія Дуброна із села Чапліївка Шосткинської громади тримає город, великий сад та домашню птицю, щоб забезпечити свою родину та отримати додатковий заробіток. Жінка розповідає, що так живе більшість її односельчан, бо у селі важко знайти роботу і всі покладаються в першу чергу на своє домогосподарство.
«До міста у нас десь 30 кілометрів, людей проживає не дуже багато. Працюють вони на фермі, раніше на полях працювали, а тепер кожен займається своїм домогосподарством – своїм бізнесом. Я також займаюся своїм садом та, окрім нього, тримаю птицю та поросяток. Мені подобається цим займатися, хочу, щоб усе своє було, щоб не доводилось купувати».
Особливо пані Надія пишається своїм садом. Жінка розповідає, що займається ним вже понад 20 років, цьогоріч посадила багато нових саджанців завдяки грантовій програмі від «Червоного хреста».
«Вже 23 роки, як я в цій хаті живу і десь із першого року почала садити фруктові дерева. Коли молодша була, то займалася ще огірками та помідорами. Доходи були, люди приходили і приїжджали, щоб щось купити. Огірки купували, яблука купували, а особливо аличу».
За словами Надії Дуброни, в її саду багато фруктових дерев і кожного року вони давали гарний врожай. Цього ж року на врожай вплинули весняні заморозки.
«Яблуні, вишні, персики, сливи, алича, абрикоси, лише останніх у мене 15 дерев, смородина, агрус, порічка, ожина – все це у мене в саду є. Малинка там небагато залишилася, пропала, треба досаджувати. Не знаю, як у кого, але у мене кожен рік великий врожай був, як морози не поб’ють».
Пенсіонерка розповідає, що тримати такий великий сад для неї не важко, бо з одного боку звикла до такої роботи, а з іншого – їй допомагають діти та онуки.
«Ви знаєте, я до цього звикла, так мені вже не важко. Я і прищепи другий раз сама роблю, а коли і син допомагає. Обробляємо сад декілька разів, щоб фрукти не гнили, проводимо побілку стовбурів».
Тримає Надія Дуброна і домашню птицю на власному подвір’ї.
«Самі повисиджували курчат качки, а бройлерів я купляла. Поки всі живі, нічого не пропало. У березні їх в хаті тримала, щоб їм тепліше було і грубу топила».