Сьогодні, 30 вересня  в Україні відзначається День усиновлення. У наш час дітям, які з різних причин втратили родину, може допомогти кожен, хто не байдужий. Одні – усиновлять та виховають дитину, інші – допоможуть дитині знайти батьків, нададуть фахову консультацію. З нагоди свята в прес-центрі Ямпіль.INFO відбулась прес-конференція з начальником служби у справах дітей Ямпільської районної державної адміністрації Оксаною Левченко.

Чи практикується на Ямпільщині усиновлення дітей? І наскільки масове це явище?

Так, на сьогодні в районі проживає 7 сімей усиновителів, які виховують 7 дітей, які залишилися без батьківської опіки, на правах рідних сина або дочки. Ще 11 дітей з нашого району можуть бути усиновленими. Високі шанси на усиновлення мають діти віком до 5-ти років. На сьогодні залишається проблемним усиновлення дітей старшого віку (від 12 до 18 років). Для влаштування до сімейних форм виховання дітей старшого віку створюються прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу. У нас в районі функціонує 5 прийомних сімей, які прийняли на виховання та спільне проживання 8 прийомних дітей. 40 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, виховується в 32 сім’ях опікунів, піклувальників.

А яка дитина може бути усиновленою?

Усиновленою може бути та дитина, у якої розірвані юридичні стосунки з батьками. Тобто такі діти мають юридичний документ про те, що їхні батьки втратили батьківські права стосовно цієї дитини. Таким документом може бути рішення суду про позбавлення батьківських прав, свідоцтво про смерть батьків, нотаріально засвідчена відмова батьків від дитини, тощо.

З чого слід почати усиновлення дитини?

Громадяни України, які бажають усиновити дитину, звертаються з письмовою заявою про взяття їх на облік кандидатів в усиновлювачі до служби у справах дітей за місцем проживання.

Хто приймає рішення про усиновлення дитини?

Таке рішення приймається судом. Кандидати в усиновлювачі особисто звертаються до суду з відповідною заявою про усиновлення дитини.

Які державні гарантії має усиновлювач?

Особі, яка усиновила дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, держава гарантує: отримання грошової допомоги при усиновленні дитини у розмірі, як при народженні дитини; надання відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;  надання одноразової оплачуваної відпустки тривалістю 56 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (при усиновленні дитини віком старше трьох років); надання щорічної оплачуваної відпустки тривалістю 10 календарних днів.

Що таке таємниця усиновлення і чи варто її зберігати?

Таємниця усиновлення – це право усиновлювача приховувати від інших людей та від самої дитини факт усиновлення.

Закріплене на законодавчому рівні право усиновлювача на таємницю усиновлення здебільшого захищає інтереси дорослого. По суті – це право дорослого зберігати свій спокій. Але є ще право дитини знати правду про своє походження.

Досвід багатьох усиновлювачів говорить, що страх відкриття таємниці усиновлення – це страх дорослої людини. Як правило, чим вищий ступінь секретності, тим сильніший страх. Краще, у доступній для дитині формі, якомога раніше говорити з нею про те, як вона з’явилась в сім’ї. Діти, які від самого початку знають як тато і мама їх знайшли, сприймають це як належне.

Чи контролює держава умови життя і виховання дитини після її усиновлення?

Контроль за умовами проживання і виховання усиновленої дитини передбачений Сімейним кодексом України. Це – норма закону. Здійснює його служба у справах дітей за місцем проживання усиновленої дитини до досягнення дитиною повноліття. Протягом перших трьох років після усиновлення, в період адаптації дитини в сім’ї, спеціалісти служби у справах дітей щорічно відвідують дитину в сім’ї. У разі виявлення проблем у стосунках між дитиною і її новими батьками до роботи залучаються педагоги і психологи. В подальшому відвідування усиновленої дитини здійснюється за необхідністю, але кожні три роки в обов’язковому порядку проводиться планове обстеження умов проживання і виховання дитини.

На завершення нашої розмови з нагоди Дня усиновлення від служби у справах дітей Ямпільської районної державної адміністрації хочу висловити щиру подяку всім усиновлювачам, опікунам, піклувальникам, прийомним батькам. Дуже приємно усвідомлювати, що діти, які залишилися без піклування батьків, оточені турботою і увагою, зігріті родинним теплом і любов’ю. Я переконана в тому, що Вам вистачить життєвої мудрості, душевної сили, батьківського таланту підтримати і виховати дітей, підготувати їх до самостійного життя, зробити їх щасливими. Глибоко вірю в те, що усиновлення та інші форми сімейного виховання в нашому районі будуть активно розвиватися і надалі, адже у дитини повинні бути батьки – це закон життя, який не підлягає переглядам і сумнівам.