До позачергових виборів депутатів Верховної Ради залишилось менше місяця. Це означає, що настав благодатний час і для всіх охочих заробити гроші на виборах.
Плюсів заробітку на передвиборній агітації дійсно чимало. Наприклад, можна працювати всього кілька годин в день, не відволікаючись від навчання або постійного місця роботи. Не потрібно цілий місяць чекати зарплати, зазвичай з вами розплачуються відразу після виконання певного завдання. До того ж, не секрет, що політичні партії та кандидати пропонують досить непогану заробітну плату, яку в Ямпільському районі знайти не так і легко.
Кореспонденти Ямпіль.INFO поспілкувались з людьми, які безпосередньо займаються виборчими кампаніями в нашому районі і з’ясували, де і скільки можуть заробити охочі.
Виборчі штаби  (з.п. 3-6 тисяч гривень/місяць)
Напевно всім відомо, що всі політичні сили та кандидати, які реально розраховують на перемогу чи прийнятний результат на виборах, мають в райцентрі своє представництво – виборчий штаб, де працює від двох до восьми працівників. Ці люди фактично відповідають за хід виборчої агітації в конкретно взятому районі і координують свою діяльність з вищим керівництвом – обласним чи центральним штабом.
Основна функція працівників штабу – якісний підбір кандидатів для роботи членами дільничних виборчих комісій, спостерігачами та агітаторами, контроль за їх роботою.
Стати керівником штабу – завдання не з легких, як правило, політичні сили запрошують туди перевірених людей, партійців зі стажем. Нові ж політичні проекти теж навряд чи запросять на роботу першого зустрічного, а скоріш за все звернуться до людей з досвідом та відповідною репутацією. До прийняття остаточного рішення їм доведеться проходити численні співбесіди та узгодження.
А от влаштуватися в штаб рядовим працівником має можливість кожен. Досвід показує, що для цього потрібно бути знайомим керівника (для посад з невисокими вимогами), чи відповідати певним особливим вимогам, які висуває центральний штаб (наприклад, мати юридичну освіту для юристів).
Серед переваг у працівників штабу – висока заробітна плата (від 3000 до 6000 гривень), але є і ряд суттєвих недоліків. Зокрема, працювати доведеться повний робочий день, роботу в штабі важко буде поєднувати з основним місцем роботи, окрім того, така робота найбільш відповідальна.
Цікаво, що політичні сили по-різному підходять до комплектації штабу, кількість співробітників якого може відрізнятися в рази. Це не завжди залежить від поставлених завдань та рівня фінансування, так дві політичні сили нашого району, що мають практично рівні можливості, запросили на роботу різну кількість штабістів. До речі, трапляються випадки, коли зарплата керівника штабу невеликої політ сили вища за винагороду керівника штабу провідної політичної сили.
Агітатори  (з.п. 300-1000 гривень/місяць)
Останнім часом в агітаційній роботі політичні сили та кандидати все частіше роблять ставку на рекламу на телебаченні, проте так звана кампанія «від дверей до дверей» теж залишається ефективною. Задача такого агітатора – рознести рекламну продукцію по домівках виборців та поспілкуватись з ними, розповісти про основні програмні засади своїх кандидатів.
Як правило, ця робота займає декілька годин на день, адже працювати повний день неефективно – більшості виборців просто не буде вдома в робочий час. Оплачується ця робота залежно від поставлених завдань і кількості домівок, які має охопити агітатор. В середньому це від 300 до 1000 гривень в місяць.
Іноді людей наймають і на повний робочий день, в такому разі агітатор працює не лише на закріпленій дільниці, а по всій території району. Звичайно, в такому разі оплата є значно вищою.
Агітатори в наметі  (100-150 гривень/день)
Намети в період виборчої кампанії приносять кандидатам не більше ніж 1-2% їхнього результату, проте наявність намету дає виборцям відчуття присутності політичної сили в їх населеному пункті, тож ним не нехтує практично ніхто.
Агітаційний намет – це обличчя політичної сили та кандидата, тож до агітаторів в ньому висуваються особливі вимоги. Людям пропонують високу заробітну плату на рівні 100-150 гривень в день, але вимагають працювати на відкритому повітрі вісім годин, не палити, не розмовляти по телефону, не відходити від робочого місця на тривалий час. Робота ця досить важка, тож конкуренція не дуже висока.
Члени ДВК  (з.п. 300-1000 гривень/період роботи комісії)
Найпрестижнішою роботою на виборах вважається праця на виборчій дільниці. Теоретично політичні сили та кандидати мали б довіряти її тільки перевіреним людям, адже головне в день голосування – підрахунок бюлетенів. Проте, насправді іноді в члени комісій потрапляють і випадкові люди – виною всьому замалі терміни виборчої кампанії, за які перевірити кандидатів просто неможливо. Інші справи у традиційних політичних сил, де база членів комісій напрацьована роками.
Робота членом ДВК оплачується державою на рівні десь 200-250 гривень, проте всі знають, що політичні сили додатково стимулюють своїх представників на дільницях. Різні політичні сили пропонують різні кошти, діапазон коливається від 300 до 1500 гривень (залежно від розміру дільниці і посади в ДВК). Проте, трапляються політичні сили, які з року в рік пропонують своїм членам ДВК фіксовану винагороду в 100 гривень, розраховуючи тільки на своїх прихильників.
Іноді членам ДВК пропонують і значно вищі гонорари, вимагаючи поєднувати свої повноваження з роботою агітатора, але таке поєднання не є законним. Щоправда і якоїсь конкретної відповідальності за це не передбачено.
Спостерігачі  (з.п. 200-500 гривень/день виборів)
Подібною до роботи членів дільничних виборчих комісій є робота офіційного спостерігача. Проте, на плечі спостерігачів покладено значно менше обов’язків. Фактично їм потрібно лише слідкувати за волевиявленням та підрахунком голосів та фіксувати порушення. Тож, і оплачується ця робота значно скромніше – 200-500 гривень, а юридично взагалі є роботою на громадських засадах.
Ну і наостанок, найлегший спосіб підзаробити на виборах – це продати свій голос, говорять, що на цих виборах вистачатиме бажаючих його придбати. Звичайно, в наш час 100-200 гривень нікому не будуть зайвими, але в такому разі ви ризикуєте втратити значно більше і вже через пів року скаржитись на поганих депутатів.