У поточному році біля керма Сумської облдержадміністрації в різних статусах змінилося вже четверо посадовців, при цьому повноцінного губернатора регіон досі не має.

Хто і навіщо тасує “губернаторську” колоду?

У цьому намагався розібратися  кореспондент Укрінформу.

Першим заяву на відставку після Революції гідності у лютому написав Ігор Яговдик, який пропрацював головою ОДА трохи більше двох місяців після Юрія Чмиря.

Як і Чмирь, Яговдик виходець із Макіївки, а на роботу до Сум на посаду заступника голови ОДА у квітні 2012 року приїхав із Криму. Запам’ятався як палкий відстоювач «законів 16 січня». Коли після їх прийняття обурена громадськість прийшла до Яговдика і запропонувала звернутися до Януковича з вимогою скасувати диктаторські закони, або піти у відставку на знак протесту, у відповідь громадські активісти почули від Яговдика, що він людина Януковича і повністю підтримує дії президента. Так само він повівся на сесії обласної ради 24 січня, де розглядалося питання про політичну ситуацію в Україні, підтримавши Януковича.

Зрозуміло, що після цього у нього не залишалося іншого виходу, як добровільно піти у відставку, хоча довго без роботи Яговдик не був: влітку його  призначили начальником Головного оперативного управління Міністерства доходів і зборів України. 

Наступником Яговдика став представник «Батьківщини», народний депутат Володимир Шульга. Він керував областю трохи більше півроку, при цьому депутатський мандат так і не склав, пояснюючи це тим, що у регламентному комітеті Верховної Ради через відсутність кворуму ніяк не могли розглянути його заяву про складання депутатських повноважень.

Якимись помітними досягненнями за цей час Шульга не відзначився, хіба що почав активно вкладати кошти у ремонт дороги Суми-Київ в межах Ромнів, де саме розмістився центр його виборчого округу № 161, по якому він знову вирішив балотуватися у депутати. Щоправда, цього разу – від політичної партії «Народний фронт». Однак, перед тим залишивши посаду губернатора, до парламенту він так і не потрапив, зайнявши у своєму окрузі лише четверте місце.

Експерти відзначають, що на такий результат певним чином  вплинула поява за день до виборів інформація про те, що СБУ  спільно з Генеральною прокуратурою України «викрила корупційну схему збору поборів і «податей» з чиновників і підприємців Сумської області, введену колишніми і діючими чиновниками Сумської ОГА».  Одним із фігурантів справи виявилася начальник відділу облдержадміністрації – помічник голови Т., яка вимагала хабар в 2 мільйони гривен  від обласного чиновника за залишення на посаді.

За матеріалами СБУ, безготівкові засоби, які надходили правопорушникам від комерційних і державних структур області, проводилися в документах ніби «на потреби АТО» і переводилися у готівку через обласні сумські і київські благодійні фонди.

Володимир Шульга від можливої своєї участі у цих оборудках відразу відхрестився, заявивши, що така інформація від СБУ напередодні виборів має політичний характер і що він за своїх колишніх підлеглих може нести лише моральну відповідальність.

Відтак від вересня Сумська ОДА не має повноцінного голови. Після Шульги  обов’язки губернатора виконував перший заступник 64-річний Віктор Чернявський, якого вже на наступний день роботи на цій посаді активісти Майдану разом з бійцями АТО, які приїхали у відпустку, змусили  відмовитися від повноважень і при цьому наділи на голову  сміттєву корзину.

Втім, заяву  Чернявського на звільнення було задоволено вже після виборів. І з 3 листопада у якості тимчасово виконуючого обов’язки голови ОДА областю керує інший заступник губернатора – 39-річний Іван Боршош. Який, до речі, теж брав участь у виборчій кампанії, але як висуванець від партії «Блок Петра Порошенка», і теж її програв, поступившись в окрузі № 160 колишньому члену фракції Партії регіонів Ігорю Молотку.

Крім нього, у керівництві ОДА  залишився ще один заступник голови Андрій Крамченков. Що, за словами Боршоша, не позначається негативно на роботі облдержадміністрації.

«З роботою справляємося. За основними показниками область має непогані результати роботи», – розповів І. Боршош.

На запитання, чи готовий він очолити ОДА, відповідає, що досвід роботи в органах державної влади та місцевого самоврядування у нього для цього є. Але зауважує, що претендентів на цю посаду, за його інформацією, дуже багато, і з долею вакантного поки що крісла голови все має вирішитися до кінця поточного тижня.

 Між тим, громадські організації Сумщини хотіли б, аби тутешнім губернатором був саме сумчанин. Наприклад, обласне громадське об’єднання «Майдан» на засіданні своєї президії 3 листопада прийняло рішення про підтримку на цій посаді Івана Боршоша. Хоча через два дні таку ж підтримку члени президії надали ще одному місцевому посадовцю – 36-річному голові обласної ради Миколі Клочку. Обидва ці рішення направлено до Адміністрації Президента.

Пояснюючи свою позицію з цього приводу, координатор об’єднання Юрій Тищук зазначив, що, мовляв, таким чином громадські організації дали можливість Президенту вибрати.

«Не можна ставити главу держави у безальтернативну ситуацію. Це буде не вибір, а диктат. Звичайно, в обох посадовців, яких ми підтримали, є як свої плюси, так і мінуси. На жаль, в області відсутня достатня кількість лідерів, хоча б 5, аби вибір на керівні посади був більш широким», – наголосив Ю. Тищук.

На користь того, що хтось із двох – або Боршош, або Клочко – може очолити облдержадміністрацію, схиляється і голова Сумського міського комітету виборців України Олексій Захарченко.

«Напевне, для області було б все ж краще, аби губернатором стала місцева, людина, яку б тут знали і могли спитати за зроблене. Щодо дати призначення, то воно буде після підписання коаліційної угоди як одна з частин домовленостей між партіями», – відзначив О. Захарченко.

Говорячи про значущість посади губернатора, а отже й важелів впливу на ситуацію в регіоні людини, яка її займе, експерти не забувають згадувати про можливість децентралізації влади і про те, що на заміну адміністраціям можуть прийти виконкоми.

«У такому разі вирішальне слово буде  не за Президентом, а за місцевими радами. І той, хто сьогодні займе крісло губернатора, не обов’язково завтра може очолити виконком. Це теж треба враховувати. У будь-якому випадку, мешканці області розраховують на те, аби до керівництва області прийшла професійна і чесна людина, яка б зі своєю командою працювала на благо громади», – зазначила представник Громадянської мережі ОПОРА у Сумській області Ірина Стегній.

1 thought on “Губернаторська «колода», або чому Сумська ОДА у поточному році змінила чотирьох керівників

Comments are closed.