Сьогодні на території Ямполя розташовано десять пам’ятників та меморіальних знаків.

Шість з них присвячені подіям Другої світової війни, по одному встановлено на честь відомого діяча релігії та культури, загиблого в Афганістані земляка та в пам’ять про жертв Голодомору та політичних репресій на Ямпільщині.

Є серед ямпільських пам’ятників і такі, що підлягають демонтажу відповідно до норм Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного режиму та заборону пропаганди їх символіки».

[magz_title style=”red”]Пам’ятник Миколі Неплюєву (2005 р.)[/magz_title]

З точки зору місцевої історії найціннішим пам’ятником виглядає пам’ятний знак на честь М.М. Неплюєва – засновника Хрестовоздвиженського трудового братства.

Цей пам’ятний знак можна назвати скромною спробою ямпільчан увічнити пам’ять про відомого земляка-мецената, який багато зробив для рідного Ямполя. Відмітимо, що навіть в такому вигляді він вдало доповнює ансамбль Спасо-Преображенського храму.    

Пам’ятний знак Неплюєву було встановлено у травні 2005 року, він являє собою стелу з чорного лабрадориту з написом: «Меценату, сподвижнику, просветителю Ямпольщины, основателю Трудового Православного Братства Н.Н.Неплюеву. 11. ІХ. 1851 – 21. І. 1908.

Любите прошлое в предках, добрых заветах и национальных традициях. Любите настоящее в современниках. С ними объединяйтесь, дружно созидайте добро.  Любите будущее, подготовляйте любовно и разумно лучшее. Для грядущих поколений. Николай Неплюев». Під написом підпис: «В дар жителям  Ямпольщины в память о великом земляке от семей Тарут и Платоновых».

[magz_title style=”red”]Пам’ятник жертвам Голодомору та політичних репресій (2007 р.)[/magz_title]

Пам’ятник жертвам страшного геноциду українців 1932-1933 років важко назвати гідним. Відразу помітно, що пам’ятник далекий від архітектурної досконалості і за десять років втратив свій привабливий вигляд.

Цей пам’ятник постав на місці фонтану у парку 50 років Перемоги силами однієї з районних організацій політичних партій. Експозиція складалась з трьох великих хрестів, що височили над меморіалом, фігур янголів та меморіальних дошок. З часом з меморіалу зникли фігури янголів, руйнувань зазнала тротуарна плитка у підніжжя постаменту.

[magz_title style=”red”]Пам’ятник Сергію Ошомку (1988 р.)[/magz_title]

На східній околиці Ямполя розташований пам’ятний знак «Поле імені кавалера ордена Леніна Ошомка Сергія Олександровича».

Таким чином ямпільчани вшанували подвиг свого земляка воїна-інтернаціоналіста, що загинув в Афганістані. Указом Президії Верховної Ради СРСР від 6 січня 1988 він був нагороджений медаллю «За бойові заслуги» та згідно Указу Президії Верховної Ради СРСР від 4 березня 1988 –  орденом Леніна. Указом Президента Республіки Афганістан від 15 травня 1988 нагороджений – медаллю «Воїну – інтернаціоналісту від вдячного афганського народу».

[magz_title style=”red”]Меморіальний комплекс землякам-визволителям (1955-67 рр.)[/magz_title]

Найбільше в Ямполі пам’ятників, що присвячені подіям Другої світової війни. Серед них головне місце займає Меморіальний комплекс у центрі селища, який складається з братської могили радянських воїнів та пам’ятного знаку на честь загиблих воїнів-земляків.

У братській могилі поховано 814 воїнів  75-ї гвардійської стрілецької дивізії 65- ї армії, які загинули 2 вересня 1943 під час  визволення селища та воїни, які померли від ран у 011, 3573, 5151, 5174 хірургічних пересувних госпіталях за період з 12 вересня по 19 жовтня 1945. Відомі прізвища 116 воїнів. У 1955 останки похованих, з різних місць, перенесені у братську могилу, на якій у тому ж році встановлено залізобетонну скульптурну групу.

 У 1967 перед скульптурною групою було встановлено цегляну арку у формі воріт з 4 проходами. На внутрішніх стінках проходів закріплено 8 плит з нержавіючої сталі. На них викарбовано 480 прізвищ земляків, які загинули у роки Великої Вітчизняної війни. Автор пам’ятного знаку ямпільчанин – Ворона О.С.

[magz_title style=”red”]Пам’ятник Красняку, Гнібеді, Макаренку (1961 р.)[/magz_title]

У сквері біля райвідділу внутрішніх справ у 1961 році було встановлено цегляний оштукатурений обеліск засновникам партизанського загону “За Батьківщину” –  Гнибіді Сергію Михайловичу – командиру, Красняку Данилу Дмитровичу – комісару, Макаренку Гнату Григоровичу – сакретарю парторганізації загону.     

Цей обеліск був увінчаний металевою зіркою з посвятою та гіпсовими бюстами  Гнибіди С.М., Красняка Д.Д., Макаренка Г.Г. Архітектор – Попов Валентин Михайлович. На меморіальній дошці було написано: «Руководителям Ямпольского подпольного райкома партии и партизанского отряда «За Родину» Красняку Д.Д., Макаренко И.Г., Гнибеде С.М. и их боевым соратникам, павшим в боях за честь и независимость нашей Родины. От партийной организации и трудящихся района 19.11.1961».

У 2013 році селищна влада за підтримки районної організації Комуністичної партії України провела реконструкцію пам’ятника. В ході якої гіпсові бюсти були замінені на мармурові таблички з зображенням керівників партизанського загону.

[magz_title style=”red”]Пам’ятні знаки, що присвячені подіям Другої світової війни[/magz_title]

В пам’ять про героїчне визволення Ямполя та подвиг земляків на фронтах Другої світової війни в Ямполі встановлено ще три пам’ятні знаки.

Один з них відомий ямпільчанам, як «Три дуги» – це пам’ятник бійцям 75 гвардійської дивізії, яка звільняла селище. Він розташований на перехресті вулиць Боженка, 75 гвардійської дивізії, Куйбишева та Першотравневої.

Ще один пам’ятний знак розташований на території Ямпільської загальноосвітньої школи №1 він присвячений 53 колишнім учителям і учням школи , які загинули на фронтах у роки Великої Вітчизняної війни.

Цегляний пам’ятний знак був встановлений тут у 1961 році.  

Стела зі зображенням Ордену Перемоги розташована і у ямпільському парку  50-и річчя Перемоги. Спочатку орден був зображений на «георгіївській стрічці», але після російської агресії  її перекрасили у жовто-сині кольори державного прапору.

[magz_title style=”red”]Пам’ятник Леніну (1977 р.)[/magz_title]

Останній у нашому списку ямпільських пам’ятників пам’ятник В.І. Леніну (споруджений у 1977 р., скульптор П. Остапенко, архітектори О. Кулішов та В. Жигулін), що розташований на центральній площі селища. Відповідно до вимог Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного режиму та заборону пропаганди їх символіки» він має бути демонтований вже найближчим часом.

3 thoughts on “Пам’ятники Ямполя

  1. А в Свессе остались штаны от Ленина. Стоят и украшают наш поссовет и являются визитной карточкой поселка. Оооочень красиво!

    1. Так и в Ямполе будет.Ломать-не строить,ума много не надо.Пусть бы лучше памятник стоял,чем руины в центре поселка.

Comments are closed.