7 серпня вступила в силу нова редакція закону «Про місцеві вибори». Це означає, що місцеві вибори 25 жовтня 2015 року відбудуться за новими правилами, які істотно відрізняються від тих, що діяли на момент попередніх виборів до органів місцевого самоврядування у 2010 році.

Як вже раніше повідомляло наше видання, Верховна Рада України призначила чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на 25 жовтня за винятком тільки анексованого Росією Криму і тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей. Тобто, ми можемо бути впевнені в тому, що вже на початку листопада на Ямпільщині запрацюють місцеві ради у оновленому складі та нові (можливо, переобрані) голови територіальних громад.

Хто зможе бути обраним і хто може обирати

На місцеві вибори підуть громадяни України, що досягли 18-ти років та невизнані судом недієздатними. Цікаво, що обратись депутатами та головами громад не зможуть не всі судимі особи, а тільки ті, що засуджені за вчинення тяжкого, чи особливо тяжкого злочину. Також, на вибори не пустять судимих за вчинення злочинів проти виборчих прав громадян та корупційних злочинів.

Для того, щоб проголосувати на місцевих виборах громадянину України (окрім досягнення повноліття та дієздатності) необхідно буде проживати на території відповідної територіальної громади, що підтверджується реєстрацією місця проживання (пропискою).

На рівні сільських та селищних рад все по-старому

Новий закон не передбачає істотних змін у виборах депутатів Ямпільської та Свеської селищних рад, Антонівської, Білицької, Воздвиженської, Дорошівської, Орлівської, Марчихинобудської, Усківської, Паліївської, Степненської, Княжицької, Микитівської, Чуйківської та Шатрищенської сільських рад. За старою системою відбудуться і вибори голів цих територіальних громад.

Ці вибори відбудуться за мажоритарною системою відносної більшості. Кандидати можуть висуватися від політичних партій та шляхом самовисування. Все, що їм потрібно – отримати більшу кількість голосів, ніж конкуренти. Законом не встановлено мінімальний відсоток підтримки виборців, який має здобути депутат сільської та селищної ради.

В облраду та райраду – за новими правилами

А от вибори депутатів Сумської обласної ради, Ямпільської районної ради та Дружбівської міської ради відбудуться за новою системою. Її часто називають «відкритими списками», але за своєю суттю ця система є лише компромісним поєднанням мажоритарної і пропорційної системи.

Обиратись до цих рад тепер можна тільки за пропорційною системою (за списками партій з одночасним висуненням кандидатів в округах). Для цього кандидат повинен бути членом цієї політичної сили або безпартійним. Партіям заборонено висувати членів інших політичних сил.

У кожному окрузі партія зможе висунути не більше одного кандидата (або в якихось округах кандидатів не висувати), а при формуванні списків кандидатів у депутати партії повинні будуть включати в них не менше 30% осіб однієї статі і затверджувати в списку одного незмінного кандидата, в той час як інших закріплювати за округами.

Виборець зможе підтримати одного з усіх включених від різних партій в бюлетень кандидатів, а його голос буде вважатися відданим як за самого кандидата, так автоматично і за партію, що його висунула.

За підсумками виборів мандати будуть розподілятися лише між кандидатами зі списків партій, що подолали бар’єр в 5% (раніше бар’єр був 3%), в порядку зменшення отриманих ними у своїх територіальних округах голосів виборців.

Нововведення закону

Не зовсім приємним сюрпризом для кандидатів може стати грошова застава, яка сплачується політичною партією, що висунула свій список кандидатів до Сумської обласної ради, Ямпільської районної ради та Дружбівської міської ради.
В законі вказано, що розмір цієї застави вираховується у розрахунку чотири мінімальні заробітні плати на кожні сто тисяч виборців. Точний її розмір став відомий 10 серпня, коли Центральна виборча комісія затвердила постанову №170. Згідно з нею, розмір грошової застави для виборчого списку кандидатів у депутати обласної, районної, міської, районної у місті ради, висунутого у багатомандатному виборчому окрузі, на чергових місцевих виборах становить:

– до Ямпільської районної ради – 960 грн (19 707 виборців);

– до Дружбівської міської ради – 185 грн (3 798 виборців);

Кандидату на посаду Дружбівського міського голови доведеться заплатити 185 грн (3 798 виборців).
Норма про введення грошової застави прописана в новому Законі України «Про місцеві вибори» не досить чітко, що спричинило різноманітні її інтерпретації. Більшість кандидатів були переконані, що розмір грошової застави на виборах до Ямпільської районної ради перевищить п’ять тисяч гривень.

Застава повернеться політичним партіям у випадку отримання більш ніж п’ятивідсоткової підтримки виборців, а кандидату в мери – лише у випадку перемоги на виборах.

Окрім того, новим законом не дозволяється об’єднання партій в блоки. Не дозволяється брати участь у виборах і партіям, щодо яких є рішення про невідповідність їх діяльності, назви або символіки вимогам закону про заборону пропаганди комуністичного і націонал-соціалістичного режимів.

Скорочення депутатського корпусу

Згідно з новим законом на Ямпільщині поменшає депутатів. Депутатський корпус місцевих рад буде скорочений відповідно до кількості проживаючих на відповідних територіях виборців: мінімальна кількість депутатів складе 12 осіб на територіях з менш 1 тис. виборців, а максимальне — 120 на територіях з більш 2 млн виборців (раніше максимальний склад місцевих рад обмежувався 150 депутатами).

Наприклад, депутатський корпус наступної Ямпільської районної ради складатиметься лише з 26 депутатів. Це при тому, що чинна районна рада налічує 32 депутата.