Ямпільська райрада звернулась до керівництва держави з вимогою відтермінувати введення ринку землі

Депутати вважають, що ще Україна не готова до початку продажу землі сільськогосподарського призначення.

Від імені ініціатора звернення Юрія Прохоренка слово взяв його колега Олександр Косенко.

-Це дуже серйозне питання і воно є питанням національної безпеки. Я хочу звернути вашу увагу на сьогоднішній стан речей. Всі знають, що правоохоронна система у нас не працює на 100%, багато є і чорних реєстраторів. Тож, у один прекрасний момент власники паїв можуть прокинутися і з’ясувати, що вони більше не мають майна… Ринок землі потрібен, прогрес зупинити неможливо, але треба все це провести цивілізовано, щоб потім ми не дивилися в очі дітям, які не будуть мати майбутнього в цій країні.  

-Ми розуміємо, що переслідується мета скупити землю за безцінь, – заявв депутат Валентин Лесняк. – Поки не буде чіткої і зрозумілої концепції розвитку агросектора в Україні, неможна приймати жодні закони, що стосуються землі. Ми маємо пам’ятати, що земля нас годує. А ми знаємо, що зараз вирощується лише те, що йде на експорт. Ми повинні ще замислитись і над тим, що у нас залишиться після продажу землі. Чи всюди у нас оформлені сінокоси під випас худоби? Я займався цим питанням і зустрів перепони з боку Сумського відділення Держгеокадастру, який не дав можливості Свеській селищній раді оформити землю під випас худоби і сінокосіння. Мабуть, ця земля вже комусь обіцяна, а може вже і продана.

Думку колег поділяє і начальник управління агропромислового розвитку райдержадміністрації, депутат районної ради Світлана Чудеса:

-Як начальник управління агропромислового розвитку, я хочу сказати що у нас в районі все ж діють 15 сільськогосподарських підприємств і 24 фермерські господарства. Зараз настільки не зрозуміло, яка доля їх буде чекати в подальшому. Якщо більші господарства, за якими стоять інвестори, зможуть конкурувати, то менші господарства зовсім не готові.   

Після нетривалого обговорення депутати одноголосно підтримали текст звернення, який адресується Президенту, Прем’єр-міністру України та голові Верховної Ради.

До вашої уваги повний текст документу, який затвердили депутати:  

ЗВЕРНЕННЯ

до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України щодо продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення

В умовах проведення адміністративно-територіальної реформи, економічної кризи та військового конфлікту на сході країни виникають цілком обгрунтовані застереження у питанні запровадження ринкового обігу земель сільськогосподарського призначення.

На сьогодні не визначена державна установа, що координуватиме та забезпечуватиме функціонування ринкового обігу земель, не врегульоване питання щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній власності та знаходяться за межами населених пунктів, бази даних Державного земельного кадастру ще до кінця не сформовані, економічна оцінка більшості земель не встановлена. Усе це, потенційно, відкриває широкі можливості для корупції.

Купівля-продаж земель сільськогосподарського призначення може призвести до соціальної напруги, адже слугуватиме явно не на користь українських селян і фермерів, малих і середніх підприємців, які фактично не мають вільних коштів для того, щоб взяти участь у приватизації землі. Єдиними, хто зацікавлені у запровадженні ринкового обігу земель сільськогосподарського призначення, є великі транснаціональні агрокомпанії, які, користуючись економічною кризою та зубожінням українців, сподіваються скупити родючі українські землі задешево.

Введення ринкового обігу земель сільськогосподарського призначення потребує напрацювання Законодавцем відповідних нормативно-правових актів. На наше переконання такі нормативно-правові акти мають містити конкретні умови та обмеження, зокрема:

розробити та впровадити відповідні кредитні програми та, через створені спеціалізовані фінансові установи, забезпечити можливість реалізації права на придбання сільськогосподарської землі широкому колу українських сільгосптоваровиробників різних рівнів;

встановити обґрунтовані ліміти на володіння площами земель сільськогосподарського призначення, що може належати одній фізичній або юридичній особі по країні, областям, районам та ОТГ;

передбачити переважне право на купівлю земель сільськогосподарського призначення саме особами, у користуванні яких знаходяться такі землі. Визначити чіткий порядок набуття такого права.

Разом з тим, проєктом Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» (номер реєстрації 2178-10 від 25.09.2019 р.) передбачається внесення змін до статті 130 Земельного кодексу України, яка регулює набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення. Найбільше занепокоєння викликає норма, що дозволяє набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення «юридичним особам, утвореним за законодавством України, з урахуванням пов’язаних осіб або юридичних осіб, утворених за законодавством України, що мають спільного кінцевого бенефіціарного власника (контролера)». Термін «пов’язані особи» пропонується розуміти у визначенні, наведеному в Податковому кодексі України (від 02.12.2010 р. № 2755-VI): «платники податку – учасники об’єднання підприємств незалежно від його виду та організаційно-правової форми, що провадять свою господарську діяльність шляхом утворення такого об’єднання».

Таким чином, через механізм створення спільних підприємств (об’єднання підприємств) відкривається прямий шлях купівлі земель сільськогосподарського призначення іноземними компаніями.

Враховуючи вищевикладене, ми, депутати Ямпільської районної ради Сумської області, вважаємо за необхідне:

1. Продовжити мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення на період обговорення та дискусії щодо напрацювань відповідних  змін та доповнень у другому читанні до проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» (номер реєстрації 2178-10 від 25.09.2019 р.).

2. У відповідності до статті 13 Конституції України яка гарантує, що земля і її надра в межах території України є об’єктом права власності українського народу, питання щодо можливості купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення іноземними компаніями вирішувати виключно на всеукраїнському референдумі.

6 thoughts on “Ямпільська райрада звернулась до керівництва держави з вимогою відтермінувати введення ринку землі

 1. Можливо, моя думка є дуже субєктивною, але я не можу погодитись із нашими районними депутатами, оскільки їх думка продовжити мораторій на продаж землі є хибною. Продовження мораторію призводить тільки до поглиблення економічної кризи, на яку спираються районні депутати. Більшість населення районну, яке має паї похилого віку. Старенькі бабусі та дідусі не мають змоги користуватися земельними ділянками, а лише здають їх в оренду, та отримують мізерні кошти за неї, та не знають вже що з ними робити.
  Згідно з Цивільним кодексом України передбачено, що право власності на майно полягає у його володінні, користуванні і розпорядженні, а мораторій на землю обмежує це право. Законопроект 21-78-10 тільки надає право на продаж землі, а не встановлює обовязок на її продаж. Кожен громадянин України зможе самостійно вирішити, що з цією землею робити, чи продати її, чи подарувати дітям чи внукам, або надалі здавати в оренду.
  “Байки” та “страшилки” про те, що Вас змусять продати землю, або Ви не зможете навіть доїхати до неї, бо з усіх сторін буде один власник, тільки пробуджують суспільну ворожнечу. Земельний кодекс України встановлює обовязок власника сусідньої ділянки надати проїзд в буть-якому випадку і не перешкоджати у вільному користуванні земельною ділянкою. Також депутати зазначають, що в законопроекті не передбачено переважне право купівлі попередньому користувачі, але це також хибна думка, оскільки Цивільний та Земельний кодекс передбачає, що належний користувач має право на купівлю, і ніхто не забороняє звертатись безпосередньо до цих кодифікованих законів. Щодо ціни на земельну ділянку, то поки її ніхто не зменшував, і вона встановлюється залежно від якості родючого шару грунту. Звісно хочеться щоб платили більше, але можу знову зазначити ніхто ж не змушує продавати за такою ціною, а як зросте попит на землю, то і зросте ціна, Кабінет Міністрів України тільки встановлює мінімальну вартість.
  Малі та середні агрофірми та фермери також можуть безперешкодно купувати землю, на даний момент в нашій державі передбачено безліч програм для підтримки малого та середнього бізнесу, де уряд надає державні дотації. А також, Шановні Депутати, скажіть будь-ласка, – “Яке підприємство буде працювати без отримання прибутку”. В нас досить родючі землі і фермери отримують немалі врожаї, в порівнянні з іншими країнами. Відкриття ринку землі тільки розширить можливості у збільшенні їхніх прибутків, оскільки тільки власник землі буде переживати за її родючість, та збільшення врожаю.
  У вищезазначеному законопроекті також встановлення обмеження на закупівлю, щоб унеможливити встановлення монополії.
  Також, щодо купівлі іноземцями, в законопроекті чітко встановлено заборону на купівлю земельних ділянок іноземними особами. І ніхто не дозволяє купувати землі іноземцям та іноземним юридичним особам. Тому, що Конституція України встановлює, що земля є власністю Українського Народу, і ніхто не забороняє застосовувати Конституційні норми, як норми прямої дії. І не потрібно також забувати, що Конституція України має найвищу юридичну силу в Україні.
  Хоча депутати і спираються на статтю 13 Конституції України, але йде мова про продаж землі українцями і тільки українцям, а не про надання дозволу на продаж іноземцям.
  Також депутати зазначають, що не визначений державний орган, не врегульваний земельний кадастер та інше.
  По-перше, ринок землі не сьогодні відкривається, і в програмі діяльності уряду чітко всановлені терміни для врегулювання цих питань.
  По-друге, щодо корупції, то це дуже болюче питання для громадян України, і виходячи з цієї логіки можна взагалі сказати, що нам взагалі не можно нічого в нашій державі робити, бо процвітає корупція, в лікарню не підеш бо там корупція, в суд також, бо там корупція, і взагалі всюди. Насамперед потрібно зрозуміти самим, що корупцію ми ж і породжуємо, навіть поклавши ту маленьку шоколадку. Держава зараз намагається здійснити всі можливі дії щоб подолати це явище, і сподівається, що кожен буде їй сприяти в цьому.
  На кінець хочу сказати пару слів, про одну з причин, на яку спираються депутати – це війна на Сході. Звісно всі бажають найшвидшого її завершення, та швидкого встановлення миру, але яке відношення має війна на Сході, до ринку землі?

  1. Шановний пане Олеже! Відповідаю по пунктах на Ваш коментар.
   1. Дійсно, більшість людей, які володіють земельними паями є люди похилого віку. Разом з тим нагадую про неготовність нашого законодавчого поля та самих правоохоронних органів до викликів пов’язаних з відкриттям ринку землі в нинішніх умовах. Згадайте кількість рейдерських захоплень сільгосппідприємств, насильства над фермерами та інше. Також нагадую про «чорних» нотаріусів, реєстраторів та відсутність невідворотності покарання за вчинені злочини.
   2. Щодо переважного права купівлі земельної ділянки сільськогосподарського призначення. Після відкриття ринку з продажу земельних ділянок абсолютно всі ділянки державної власності, які зараз знаходяться в користуванні фермерів автоматично будуть виставлені на торги, і біда тому підприємцю, котрий одразу ж не викупить ці землі. Прогнозую, що кощти на це знайдуться далеко не у всіх. Увагу на те чи засіяні площі чи ні звертати ніхто не буде. Прийде новий власник, покаже відповідні документи та збере вже готовий врожай.
   3. – «Щодо ціни на земельну ділянку, то поки її ніхто не зменшував, і вона встановлюється залежно від якості родючого шару грунту». Так не зменшував, але і не збільшував. Реальної мінімальної вартості земель не встановлено. Тому викуповувати землю у селян почнуть за діючими мінімальними цінами. Постає питання, що заважає на сьогодні встановити справедливі ціни на землю та реальну мінімальну відсоткову ставку на оренду сільгоспземель, аби селянин за оренду свого паю отримував прийнятні кошти? Так якщо все це зробити, то хто ж тоді буде продавати землю яка постійно приносить гарні прибутки? А це в плани «реформаторів» не входить.
   4. Щодо «на даний момент в нашій державі передбачено безліч програм для підтримки малого та середнього бізнесу, де уряд надає державні дотації.» прошу назвіть які саме дотації Ви маєте на увазі та які програми? Законом України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” передбачені видатки за програмами підтримки розвитку агропромислового комплексу (АПК) у розмірі 4,24 млрд грн. (що на 1.7 млрд. грн.. менше аніж 2019 року) лише невелика частина яких піде на компенсацію відсотків кредитних ставок за купівлю земель сільськогосподарського призначення. Вважаєте цієї підтримки достатньо?
   5. –«У вищезазначеному законопроекті також встановлення обмеження на закупівлю, щоб унеможливити встановлення монополії» Про це дуже багато говорилось з екранів телевізорів. 210 тис. га в одні руки. Двісті юридичних осіб зможуть скупити всю наявну сільськогосподарську землю в Україні. Питання, Ви як фізична особа скільки зможете створити юридичних осіб?
   6. – «Також, щодо купівлі іноземцями, в законопроекті чітко встановлено заборону на купівлю земельних ділянок іноземними особами. І ніхто не дозволяє купувати землі іноземцям та іноземним юридичним особам». А українським юридичним особам з іноземним капіталом? Цим дозволено. Ось Вам відповідь.
   7. – «ринок землі не сьогодні відкривається, і в програмі діяльності уряду чітко всановлені терміни для врегулювання цих питань» «Програма» дій уряду – це не Закон України, це бла-бла-бла. Ви ще передвиборні програми згадайте, а там є на що звернути увагу та порівняти з реальними діями.
   8. – «але яке відношення має війна на Сході, до ринку землі?» Відповім словами Митрополита Андрія Шептицького “Під час війни землею не торгують. Під час війни за неї воюють!”
   Доречи, а як бути власникам земельних паїв на тимчасово непідконтрольній частині Донбасу та у Криму? Там теж війна незаважає7

   1. Шановний Олександр Васильович!
    Хочу ще раз зазначити, що відкриття ринку землі – це надання права на її продаж, а не встановлення обов’язку, тобто Вас, мене та всіх Громадян України ніхто не змушує її продавати, а ті хто хоче це зробити той отримає таку нагоду.
    Також буду відповідати на всі Ваші поставлені питання по пунктах.
    1. Ви кажете про неготовність нашого законодавства, до такого виклику, але хочу Вам сказати, що в нашій державі діє Конституція України, Земельний кодекс України, закони України:
    • Закон України «Про оренду землі»;
    • Закон України «Про державну підтримку сільського господарства України»;
    Всі ці законодавчі акти регулюють питання права власності на земельну ділянку, оренди, купівлі, продажу, державної підтримки фермерів та суб’єктів господарської діяльності сільського господарства.
    Щодо «рейдерських захоплень», то знаю тільки про підприємство, що розташоване в Привокзальному, але дане питання вирішене і це підприємство далі працює в даний час, тобто законодавство справилося. А щодо «насильства над фермерами» то в нашому районі такого, не було, а якщо і було, то ще в 1990-х тільки знаю про такий випадок, але ці часи вже давно пройшли.
    «Чорні» нотаріуси та реєстратори, так дійсно такі випадки були, але зараз діють єдині реєстри, в яких зведені дані про власників землі та реєстратора та власника, і проста особа не має доступу до них.
    Також Кримінальний кодекс України визначає покарання за злочини у сфері землі.
    2.Згідно частини 3 статті 6 Закону України «Про оренду землі» У разі дострокового припинення договору оренди землі за ініціативою орендодавця земельної ділянки (крім дострокового припинення договору оренди у зв’язку з невиконанням орендарем своїх обов’язків), право оренди якої набуто за результатами аукціону, орендодавець відшкодовує орендарю витрати на його набуття у строки, визначені умовами договору та законом, і збитки, які понесе орендар внаслідок дострокового припинення договору оренди, якщо інше не передбачено договором оренди.
    А держава є таким самим орендодавцем, як і всі інші суб’єкти, тому ті слова, що все у вас заберуть, це лише « байка».
    3. Щодо цього пункту, то не забувайте, що ніхто не змушує Вас продавати землю за такими цінами. В кожної особи в документі на право власності встановлено ціну земельної ділянки. Для визначення цін на земельну ділянку КМУ прийняв постанову де визначають, як розраховується ціна на землю. А щодо наступних питань то хочу ще раз зазначити, що надається тільки право на продаж і все. А як самі знаєте згідно із «законами ринку», зросте попит на землю, зросте і ціна. Можу Вам навести приклад із власного життя. Спочатку, відсоток по здачі землі в оренду становив 5 %, але коли з’явилося ще одне підприємство і став працювати фермер, відсоток почав зростати і зараз вже 9%. Тому що з’явилася конкуренція і виник попит.
    Так звісно це не дуже багато і ціни можна збільшити і все інше, але не відкриття ринку землі тільки продовжує економічну кризу на яку Ви спираєтесь, як на підставу не впровадження ринку землі. Також, я повторюся, моя думка суб’єктивна, і я нікого не підтримую ніяку політичну силу.
    4. Конкретні програми можна побачити на сайті Департаменту Агропромислового розвитку Сумської Державної Адміністрації. А також в Україні діє Закон України «Про державну підтримку сільського господарства України» де визначено і підтримку фермерів і сімей які займаються сільським господарством, та ін.. Так фінансування не найбільше, але не всі зразу стають «Рокфеллерами» з 1000 гектарами земель та майна, держава дає підтримку, старт, але не потрібно звикати до слова «дай», хочеш бути бізнесменом, займатися землею, то держава дасть підтримку, але вона не буде платити за все.
    5. На Вашу думку, навіщо в нашій державі діє Антимонопольний комітет, та інші державні органи які займаються контролем за уникненням будь-яких схем. Так їхня робота бажає кращого, але зараз всі данні відкриті, і чітко сказано скільки на мені зареєстровано юридичних фірм та на моїх родичах.
    6. Капітал та власник – це дуже різні речі і не потрібно їх ототожнювати, іноземець в будь-якому випадку не є власником землі, а його гроші чи комбайн який він надав в якості капіталовкладень теж не є власниками.
    Хоч він і отримує прибуток від землі, але все одно,власник не він.
    7. Так Програма дій Уряду – це не Закон України, а лише їх план роботи, який офіційно затверджується урядом. Але підтвердженням того, що КМУ та Комітети ВРУ працюють у врегулюванні питань, які ви зазначили у Зверненні – є законопроекти, які ще також не закони, але це є підтвердженням, що дії відбуваються, а не просто проголошуються обіцянки та гарні промови.
    8. І найголовніше – це «Війна на Сході», дійсно гарні слова українського Митрополита Андре́я Шептицького, який мав ім’я саме Андре́й. Я вважаю, що недоречно їх перефразувати на власний лад. Дійсно за Українську Землю воюють чесні, мужні та сміливі люди, яким я дуже вдячний. Так війна стосується кожного з Нас і я це прекрасно розумію. Хочу Вам сказати, що даний вираз стосується Не права Громадян України на продаж землі, а стосується боротьби Українського Народу з більшовиками.
    Щодо власників земельних ділянок на Донбасі та в Криму, то поки ця територія непідконтрольна, але це Україна, і все вирішиться згідно Українського законодавства.
    Дякую Вам Шановний пане Олесандр Васильвич за відповідь, та надалі прошу відповідати на всі мої слова, а не чіпатися за маленькі уривки, та з них робити слона.

  2. Там, где аренда земли стоит копейки, земля и в продаже будет стоить копейки. Что там уже те бабушки выиграют от этого…

 2. Почему речь идёт об отсрочке? Если вы считаете, что это в целом вредная идея, то надо так и говорить, что вы против продажи земли. А отсрочек уже было много – лет 15 муссируют эту тему, если не больше.

Comments are closed.