Через медичну реформу Ямпільська центральна районна лікарня опинилась в критичній ситуації

Заклад може не отримати фінансування на наступний рік, що призведе до масового скорочення медичних працівників

Про це перед початком пленарного засідання районної ради депутатам розповів головний лікар Вадим Бойчунь

«З 1 квітня наступного року всі заклади охорони здоров’я України переходять роботу по закону «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування». Тобто, всі медичні заклади мають бути законтрактовані з Національною службою здоров’я України і отримувати фінансування не по медичній субвенції, а від НСЗУ. Так, як ми в цьому році працюємо по первинній ланці, так само планується ввести в дію і по вторинній ланці.

Є дуже багато проблем по нашому району, які стосуються контактування вторинної ланки зі Національною службою здоров’я України. Справа у тому, що є, поки що не затверджені, проекти єдиних кваліфікаційних вимог до тих закладів, які будуть заключати угоди з Національною службою здоров’я України по наявності кадрового забезпечення та медичного обладнання. Жодне з відділень ЦРЛ не відповідає цим вимогам. Ситуація надкритична. Якщо ці вимоги будуть затверджені Постановою Кабінету Міністрів України, то договір на даний вид медичних послуг не зможе бути заключений. На вулиці опиниться дуже багато людей.

Є два виходи з цієї ситуації. Перший все-таки заключити договір і отримувати кошти. Другий – це кошти місцевих бюджетів, всі ви знаєте які це кошти і третій – інші джерела, тобто надання платних послуг. Питанням надання платних послуг я досить широко займався і пропонував вам прийти позайматися разом зі мною, але ніхто з вас не прийшов – нікому це не потрібно. З’ясувалось, що платні послуги чітко обмежені постановою 1138, крапка. Я звертався з приводу того, щоб розширити цей перелік – ні. Це означає, що якщо у людини немає декларації, то вхід у медицину їй закритий повністю. Платно ти ці послуги в комунальних закладах охорони здоров’я не отримаєш.

Якщо ці вимоги будуть затверджені, то орієнтовна кількість людей, які будуть підлягати скороченню це 100-120 чоловік. Це половина всіх, що працюють в Ямпільській центральній районній лікарні.

Ми вже комунальне підприємство, фінансовий план мав бути затверджений ще у червні. Але ми не можемо його затвердити, бо не знаємо скільки будуть коштувати певні послуги. А по старим затверджувати неможна. По первинці зараз та сама ситуація – договору на наступний рік з НСЗУ ще не заключено, бо ще немає державного бюджету і ніхто не знає, скільки буде коштувати одна декларація і таке подібне. Скажемо так, Великописарівська район прораховував потребу у коштах по пілотному проекту, що проходить в Полтавській області. Їх потреба в коштах становить 30 мільйонів, а вони отримають лише 10 мільйонів. Тобто, 20 мільйонів їм не буде вистачати. Така ж ситуація, хоч трішки і менше, буде і у нас.

Якщо первинна ланка платиться незалежно від якості медичної допомоги і об’єму (тобто є декларація – сплачуються кошти), то вторинна ланка платиться за надану послугу. В цьому році по Полтавській області будь-яка послуга оцінена в 1421 гривню. Є коефіцієнти залежно від складності випадку і рівня надання цієї допомоги. Якщо це обласний заклад, то коефіцієнти 1,3 та за складність випадку. Коефіцієнти невеликі, найбільший 6 за операції на серці. Ми прораховували, скільки коштуватиме зробити апендицит. Вийшло, що лише 1200 нам заплатить НСЗУ – це дуже мало, це 20% від того, що реально потрібно на апендиктомію. Може вони там переглянуть, може вони там щось зроблять, але я сумніваюсь.

Якщо говорити про госпітальний округ, то по вимогам до лікарень інтенсивного лікування Шостка також не буде відповідати. Вони  кажуть, що в пріоритеті інсульти та інфаркти міокарда. У всьому світі інфаркт міокарда консервативно вже не лікується, нічого там таблетками людину пхати, потрібно йому зробити коронарографію, подивитися яка судина забита і, якщо є показання, вставити стент. Все: людина живе і не є інвалідом. Шостка цього робити не буде, не буде закуповувати це дороговартісне обладнання, бо воно коштує 200-300 мільйонів гривень. Та сума, яку їм платить Національна служба здоров’я того не покриє. Причина у тому, що кожен рік всі ці формули пишуться залежно від того, які є обсяги державного фінансування. Ніхто нічого не рахує, просто всі ті кошти, які є, беруть і ділять. В цьому році це 370 гривень на пацієнта, в наступному може бути 365 гривень на пацієнта по первинній ланці. Так само і по вторинній – 1421 зараз, у наступному може бути 1425. Скільки коштів, стільки і буде поділено», – зазначив головний лікар.  

-Якщо у вас є якісь пропозиції до всього цього, то наддавайте їх будь ласка, – звернувся Вадим Олександрович до депутатів. -Бо ситуація досить серйозна і, якщо в цей період до квітня нічого не зробити, то можемо залишитись без всього. Скажемо так, не лише «вторинка», а і «первинка» піде за цим всім, бо вони дуже сильно пов’язані. Тому треба дуже багато уваги цьому питанню приділити, тому що, якщо будуть ці проекти затверджені, а я вважаю вони будуть затверджені, то прийдеться щось робити. У нас в районі народжуваність в три рази менша за смертність, а може і в чотири. Тому стратегічний план розвитку придумати не вийде. Розвитку нема ніякого, просто так вже випало, що цьому скликанню депутатів потрібно визначитися, що ви хочете від медицини в цьому районі. Все рівно рано чи пізно доведеться визначатися. Скажете, треба 10 чоловік в Марчихиній Буді утримувати – будемо утримувати. Ви власники, ви маєте визначитися і нікуди ви не дінеться від цього. Я ніяких кардинальних змін виносити не буду, доки не буду повністю знати ситуацію, але ваші пропозиції я все-таки готовий вислухати.

На запитання депутатів, що потрібно робити, щоб все-таки районній лікарні укласти договір з НСЗУ, Вадим Олександрович відповів:   -На даний момент ми можемо підписати договір по наданню амбулаторно – поліклінічної допомоги та по скринінгу онкологічних захворювань – це два пункту. Можливо, ще ми підпишемо договір про надання нехірургічної стаціонарної допомоги. Зараз на ті кошти, які у нас є ми хочемо придбати деяке обладнання. Якщо нам це вдасться, то договір буде підписано. А по хірургії, по дитинству, по пологовому будинку залишається питання….

1 thought on “Через медичну реформу Ямпільська центральна районна лікарня опинилась в критичній ситуації

Comments are closed.