Ольга Губар: наше населення може залишитись без медичних послуг, які гарантовані Конституцією

Про це заявила голова районної ради, представляючи проект звернення депутатів районної ради щодо відтермінування впровадження медичної реформи

-Підставою для винесення цього питання став проголосований Верховною Радою державний бюджет, в якому кошти на утримання закладів медицини закладено тільки на перший квартал 2020 року. Тож постало питання подальшого функціонування вторинної ланки медицини на рівні таких районів, як Ямпільський.

Опрацьовуючи дане питання з адміністрацією нашої лікарні, ми дійшли висновку, що доступної медицини в сільській місцевості в 2020 році ми можемо не отримати. Бо є певні вимоги, відповідно до яких медичний заклад повинен бути забезпечений матеріально – технічною базою і лікарями, тільки тоді на його базі зможуть функціонувати відділення, які будуть надавати повноцінну допомогу населенню. Національна служба здоров’я України говорить, що якщо немає такої відповідності, то договір не буде укладено. За попередніми даними, на рівні Ямпільської ЦРЛ всі відділення будуть закриті. Якщо це відбудеться, то ми прекрасно розуміємо, що постраждає середній і молодший медичний персонал: від 100 до 150 чоловік. А за кожним з цих людей є родина, яку потрібно утримувати і годувати.

Крім того, ми зрозуміли з проектів документів (поки що ці документи в проектах, але ми розуміємо, що проекти можуть швидко стати реальними постановами), що пропонується утримувати вторинний рівень за рахунок місцевих бюджетів, з яких мають повністю фінансуватися комунальні послуги та заробітна плата лікарям. Крім того, пільгова категорія громадян, їх харчування та медикаменти, теж ляжуть на місцевий рівень.

Я думаю, що більше про це розкаже головний розпорядник коштів районного бюджету для того, щоб ми розуміли, що районний бюджет не покриє всі ці витрати і не зможе утримувати всі відділення – немає у нас такого ресурсу.

 Ми зібрались ми не для того, щоб констатувати, а для того, щоб приймати якісь рішення і діяти. Більшість з нас сходиться в тому, що медична реформа більше розрахована на міську місцевість, а не на сільську. Тому, проводячи реформу, потрібно було розмежувати сільську і міську медицину, якщо в місті є вузькі спеціалісти хірург, уролог, травматолог, то у нас в одній особі лікар – хірург надає всі ці медичні послуги пацієнтам. Тому, що немає у нас стільки населення, як у місті.

Сьогодні ми повинні вислухати варіанти, які нас чекають, напрацювати разом якусь позицію і діяти.  Ми вже зрозуміли, що просто звернення наші можуть бути непочуті. А для того, щоб вони були почуті – треба це питання піднімати на всіх рівнях. Наприклад, 20 грудня буде сесія обласної ради і ми можемо поїхати і заявити про те, що наше населення може залишитись без медичних послуг, які гарантовані Конституцією України.  

фото з архіву