З історії Воздвиженського саду

Великий промисловий сад площею 75 десятин, красиві липові алеї якого збереглися донині був закладений у 1903 році. Цей сад певною мірою був дітищем головного садовода Братства С.Ф. Черненка. У воздвиженських садах Черненко розпочав свій селекційний пошук. Він мав наукові стосунки з І. Мічуріним, Л. Симиренком та іншими видатними селекціонерами і невдовзі здобув визнання професійного селекціонера-практика.

Про це на своїй сторінці в Фейсбук написав директор народного музею Трудове братство М.М. Неплюєва Валерій Авдасьов  

В 1910, 1911 та 1913 роках на Всеросійських виставках садове господарства Трудового братства отримало 2 великі золоті медалі і 4 великі срібні медалі «за найвищу якість продукції» та «раціональну постановку плодівництва». Десятки тисяч саджанців з воздвиженського плодового розсадника щорічно продавались у Глухівському повіті та за його межами: у Києві, Чернігові, Москві.

Для переробки плодів у Воздвиженському на початку ХХ століття були створені виноробний цех і кондитерська фабрика. Значна частка урожаю смородини чорної, жовтої і червоної, агрусу, малини, частина полуниць і яблук йшла на виготовлення різних сортів вина. Кондитерська фабрика виготовляла пастилу, смокву, сухе варення, фруктові сиропи і глазуровані фрукти. Продукцію відправляли до Петербургу і Парижу.

На фото: перша сторінка каталогу Воздвиженського плодового розсадника: «Осінь 1914 – Весна 1915 року». Етикетка садівничої продукції, яка кріпилась на 50-кілограмових ящиках з яблуками.