Святий великомученик і цілитель Пантелеимон народився у Віфінії (Мала Азія) в місті Никомідія уродині знатного язичника Евсторгия і був названий Пантолеоном(що означає “по всьому лев”), оскільки батьки бажали бачити його мужнім і безстрашним юнаком. Мати, свята Еввула, виховувала хлопчика в християнській вірі, але рано закінчила своє земне життя. Тоді батько віддав Пантолеона в язичницьку школу, а потім навчав його медичному мистецтву у знаменитого в Никомидии лікаря Євфросина. Відрізняючись красномовством, доброю поведінкою і незвичайною красою, юний Пантолеон був представлений імператорові Максимиану, який захотів залишити його придворним лікарем.
В цей час в Никомідії таємно мешкали священномученики пресвітери Єрмолай, Єрмип і Єрмократ, вцілілі після спалювання 20 тисяч християн у Никомидійській церкві.
З вікна відокремленого будиночка святий Єрмолай неодноразово бачив благовидого юнака і прозорливо провидіву нім обранця Божого. Одного разу пресвітер покликав Пантолеона до себе і почав з ним бесіду, під час якої виклав йому основні істини християнської віри. З цих пір Пантолеон став щодня заходити до священномученика Єрмолая і з насолодою слухав те, що відкривав йому Божий служитель про Ісуса Христа.
Одного разу, повертаючись від учителя, юнак побачив мертву дитину, що лежала на дорозі, укушену єхидною, яка звивалася поруч. Виконавшись співчуття і жалості, Пантолеон став молитися Богові: “Господи Ісусе Христе, хоча я і негідний закликати Тебе, але якщо Ти хочеш, щоб я зробився Твоїм рабом, яви Твою силу і зроби так, щоб в ім’я Твоє ця дитина ожила, а змія здохла”. Він твердо вирішив, що у разі виконання його молитви стане християнином і прийме святе Хрещення. І по дії Божественної благодаті дитина ожила, а змія ж розсілася навпіл на очах здивованого Пантолеона.
Після цього дива святий Єрмолай хрестив юнака в ім’я Святої Трійці. Сім днів провів новохрещений у свого духоносного учителя, вбираючи у своє серце богооткровенніістини святого Євангелія. Ставши християнином, Пантолеон часто розмовляв зі своїм батьком, розкриваючи йому неправду язицництва і поступово готуючи до прийняття християнства. В цей час Пантолеон вже був відомий як хороший лікар, тому до нього привели сліпого, якого ніхто інший не міг зцілити. “Світло очам твоїм поверне Батько світла Бог істинний, – сказав йому святий, – в ім’я Господа мого Ісуса Христа, що освічує сліпих, прозри”! Сліпий негайно ж прозрів, а разом з ним духовно прозрів і батько святого – Євсторгій, і удвох з радістю прийняли святе Хрещення.
Після смерті батька святий Пантолеон присвятив своє життя страждущим, хворим і убогим. Отримавши від батька багатий спадок, він став роздавати його жебракам, вдовам і сиротам. Безмездно лікував тих, що зверталися до нього, відвідував в темницях в’язнів і при цьому зціляв страждущих не стільки медичними засобами, скільки покликанням Господа Ісуса Христа. Це викликало заздрість, і лікарі донесли імператорові, що святий Пантолеон християнин і лікує християнських в’язнів.
Максимиан умовляв святий спростувати донос і принести жертву ідолам, але обраний страстотерпець Христов і благодатний лікар сповідував себе християнином і на очах імператора зцілив розслабленого: “В ім’я Господа Ісуса Христа, встань і будь здоровий”, – вимовив святий Пантолеон, і хворий негайно видужав. Запеклий Максимиан наказав стратити зціленого, а святого Пантолеона віддав на жорстоки муки. “Господи Ісусе Христє! Предстани мені в цю хвилину, дай мені терпіння, щоб я до кінця міг винести муку”! молився святий і почув голос: “Не бійся, Я з тобою”. Господь явився йому “в образі пресвітера Єрмолая” і зміцнив перед стражданнями. Великомученика Пантолеона повісили на дереві і рвали тіло залізними крюками, палили факелами, розтягували на колесі, кидали в кипляче олово, кидалиу море з каменем на шиї. Проте в усіх катуваннях мужній Пантолеон залишався неушкодженим. Господь неодноразово являвся святому і зміцнював його. В цей же час перед судом язичників з’явилися пресвітери Єрмолай, Ермипп і Ермократ. Вони мужньо сповідували Господа Ісуса і були обезголовлені.
По велінню імператора святого великомученика Пантолеона привели в цирк і кинули його на розтерзання диким звірам. Але звіри лизали його ноги і відштовхували один одного, намагаючись торкнутися руки святого. Бачачи це, глядачі піднялися з місць і стали кричати: “Великий Бог християнський! Та буде відпущений неповинний і праведний юнак”! РозлюченийМаксимиан наказав воїнам убити мечами усіх, хто славив Христа, і навіть убити звірів, що не торкнули святого мученика. Бачачи це, святий Пантолеон вигукнув: “Слава Тобі, Христє Боже, що не лише люди, але і звіри помирають за Тебе”!
Нарешті, збожеволілий від люті Максимиан наказав відрубати великомученикові Пантолеону голову. Воїни привели святого на місце страти і прив’язали до оливкового дерева. Коли великомученик почав молитися Господові, один з воїнів ударив його мечем, але меч став м’яким, як віск, і не наніс ніякої рани. Уражені дивом, воїни закричали: “Великий Бог християнський”! В цей час Господь ще раз відкрився святому, назвавши його Пантелеїмоном(що означає “великомилостивий”) замість колишнього імені Пантолеон, за його велике милосердя і жалісливість. Почувши Голос з Неба, воїни впали на коліна перед мучеником і просили вибачення. Кати відмовилися продовжувати страту, але великомученик Пантелеїмон повелів виконати наказ імператора, сказавши, що інакше вони не матимуть з ним частини в майбутньому житті. Тоді воїни із сльозами попрощалися з великомучеником, цілуючи його руку. Коли мученику відсікли голову, то з рани разом з кров’ю витекло і молоко, а маслина, до якої був прив’язаний святий, у цей момент процвіла і наповнилася цілющих плодів. Бачачи це, багато людей увірувало в Христа. Тіло святого Пантелеимона, кинуте у вогнище, залишилося неушкодженим, яке з честю поховали християни.

error: Content is protected !!