Всесвітній тиждень обізнаності про антибіотики

Щороку у другій декаді листопаді проводиться Всесвітній тиждень правильного використання антибіотиків, метою якого є підвищення обізнаності громадськості в усьому світі про проблему стійкості до протимікробних препаратів, з тим щоб не допустити подальшого розвитку і поширення стійкості до антибіотиків.

 Стійкість до антибіотиків: чому це небезпечно

Стійкість до антибіотиків (антибіотикорезистентність) сьогодні є однією із найбільш серйозних загроз для здоров’я людей у всьому світі і, зокрема, для українців.

Стійкість до антибіотиків розвивається, коли внаслідок застосування антибіотиків змінюються бактерії: бактерія стає нечутливою до антибіотиків, які використовуються для лікування спричинених нею інфекцій. Тобто антибіотикорезистентність розвивається у бактерій, а не у людей чи тварин.

Це означає довше і дорожче лікування інфекційних захворювань та післяопераційних ускладнень, підвищення рівня смертності. Люди помирають від пневмонії, туберкульозу та інших хвороб, викликаних бактеріями, тільки тому, що бактерія не реагує на антибіотики, які мають її знищити.

Що більше бактерій адаптовані до антибіотиків, то загрозливішою стає ситуація у майбутньому. Зокрема, приймаючи антибіотики без вагомих причин ви наближаєте ймовірну ситуацію, коли антибіотики перестануть в принципі допомагати і ми повернемося до тих часів, коли ліків від туберкульозу, холери, сифілісу та інших бактеріальних хвороб просто не існує.

З серпня місяця українці  отримують електронний рецепт на антибіотики.

  • Які лікарі виписують е-рецепти на антибіотики?

Електронний рецепт можна отримати безпосередньо на прийомі у лікаря. Технічна можливість виписки рецептів   є доступною як для лікарів державних закладів, так і приватних. Щобільше – рецепт зможе виписати лікар будь-якого рівня медичної допомоги та спеціалізації – терапевт, хірург, стоматолог та ін.

                                                         9 ознак, що ваші стосунки з антибіотиками здорові

  • 1. Ви знаєте, що таке резистентність

Згадки про антибіотикорезистентність або мікробну резистентність де-не-де трапляються в медіа. Проте, вони мають поповнити ваш словник уже сьогодні.

Резистентність — це стійкість. Резистентні мікроби — це такі, які неможливо подолати протимікробним препаратом. Антибіотикорезистентність, своєю чергою, свідчить, що антибіотик не спрацьовує, бо бактерії стали сильними й тепер треба шукати новий антибіотик.

  • 2. Миєте руки з милом

Як повернулися з вулиці, перед їжею, після того, як погладили котика, після туалету, після громадського транспорту. У випадках, коли немає можливості помити руки, — є антисептик.

  • 3. Використовуєте бар’єрні контрацептиви

Безпечний секс — це шлях уникнення багатьох інфекцій. Інфекції, що передаються статевим шляхом, досить часто спричинені резистентними збудниками.

  • 4. Готуєте їжу безпечно

Бактерії в їжі можуть спричиняти захворювання, тому ви дотримуєтесь правил безпеки продуктів. Підтримуєте чистоту на кухні, її поверхнях, чистими мають бути посуд та інше кухонне приладдя. Для обробки сирих продуктів використовуєте окремі ножі та обробні дошки. Ретельно готуєте їжу, адже їжа стає безпечною, коли під час приготування температура всередині страви стає достатньо високою, аби знищити мікробів. Зберігаєте їжу при безпечній температурі, а якщо ви не впевнені у безпеці приготування чи зберігання їжі — ви викидате її та не куштуєте.

  • 5. Ви вакциновані. А якщо маєте дітей — вакцинуєте їх згідно з Національним календарем щеплень

Особливо це стосується тих хвороб, збудниками яких є бактерії. Проте, навіть при вірусному захворюванні у хворого може розвинутися бактеріальна коінфекція, тоді застосування антибіотиків буде вимушеним. Уникнути цього допомагає вакцинація!

  • 6. Не купуєте антибіотики самостійно чи за рекомендацією друзів

Це золоте правило! Лише лікар може призначити антибіотик і крапка.

  • 7. Ви можете без проблем перепитати у свого лікаря: «А мені точно треба пити антибіотики?»

Отримати розлогу відповідь про доцільність прийому антибіотиків — важлива складова безпечного лікування. Не варто соромитися чи переживати. Лікар і справді може вам доступно розповісти, чому це необхідно.

  • 8. Не пропускаєте прийом антибіотику

А навіть якщо так трапилось, то телефонуєте лікарю. Лише він може сказати, як діяти далі. І навіть якщо в інструкції написано приймати 5 днів, а лікар каже 7, то очевидно треба дотримуватися рекомендації лікаря. Інструкція не враховує ваших особливостей на відміну від вашого лікаря.

  • 9. Вам давно відомий факт, що віруси не лікують антибіотиками

І ви люб’язно нагадуєте про це батькам, друзям і знайомим, коли про це заходить мова.

            Ганна Камчатна,  завідувач  Ямпільського  відділення    ДУ «Сумський обласний центр контролю та профілактики хвороб  МОЗ України»   

error: Content is protected !!