Токсокароз: чи є загроза у громадах колишнього Ямпільського району

В  ІІ кварталі поточного року Ямпільським відділенням ДУ «Сумський обласний центр контролю профілактики хвороб МОЗ України» проведений лабораторний моніторинг стану забрудненості  збудниками паразитарних хвороб грунту та піску пісочниць дворових дитячих майданчиків, звалища ТПВ, парків та скверів Ямпільської, Свеської та Дружбівської ОТГ. 

Про це Ямпіль.INFO повідомила завідувач  Ямпільського  відділення ДУ «Сумський обласний центр контролю та профілактики хвороб  МОЗ України» Ганна Камчатна 

Мікробіологічною лабораторією ДУ «СОЦКПХ МОЗ» досліджено 16 проб, з яких в 4 пробах (25%)   виявлені яйця гельмінтів –  яйця токсокар. Дані результати  моніторингу свідчить  про значне забруднення грунту   в населених пунктах,  що призводить до поширення  захворюванності  токсокарозом  серед населення і особливо дітей, які завжди граються  у пісочницях та скверах

Можливо хтось і вважає, що на даний час це питання не є першочерговим, але турбота про здоров’я дітей завжди   повинна бути на першому місці.

Токсокароз є гельмінтним захворюванням.  Це хвороба , яка дуже поширена серед собак, котів та інших тварин, які і є переносниками цього захворювання та можуть  заразити людину через фекалії або шерсть   коли вона контактує з ними.

У людини гельмінт паразитує тільки в стадії личинки. Зараження токсокарозом виникає при попаданні інвазійних яєць токсокар в шлунково-кишковий тракт. Сприяють цьому немиті руки, іграшки, овочі, зелень,  питна вода з криниць та вода водоймищ, пісок з дитячих пісочниць, які забруднені яйцями токсокар.

Яйця токсокар потрапляють в шлунок, в тонкому кишківнику з них виходять личинки. Згодом вони проникають в кров’яне русло і розносяться по органах і тканинах. Личинки, в процесі міграції, потрапивши у вузькі по діаметру капіляри, застряють в паренхимі органів (печінка, легені, підшлункова залоза). Найчастіше можна помітити шкірні поразки, коли людина постійно страждає алергічними реакціями у вигляді екземи, дерматиту, кропив’янки, постійно турбує сильний свербіж. У важких випадках токсокари можуть вражати дихальну систему, з-за цього людина постійно кашляє,  турбує задишка,  також захворювання може відбитися на лімфатичній системі.

Небезпечно, коли токсокари проникають у головний мозок людини, при цьому у людини порушується повноцінна життєдіяльність, людина не може зосередитися, нормально читати і сприймати інформацію. Хворий не може заражати, він тільки відноситься до носія захворювання. Тому що збудник в організмі людини не росте, він не адаптований до такого середовища. А ось у собак навпаки, він стрімко розвивається, при цьому може заражати людей через фекалії або свою шерсть.

 Як же вберегтися від зараження токсокарами?

На токсокароз найчастіше хворіють собаки й коти, то передусім треба дотримуватися гігієнічних і ветеринарних вимог догляду за ними. Домашніх тварин необхідно перевірити на наявність гельмінтів і хоча б раз на рік обстежувати у ветеринарна. Собак потрібно вигулювати лише у спеціально відведених для цього місцях або там, де не граються діти. Слід уникати контакту домашніх тварин з бездомними собаками та котами, від яких вони часто заражаються токсокарами й іншими небезпечними гельмінтами. Необхідно захищати ігрові дитячі майданчики, парки, сквери від доступу тварин, використовувати природні фактори санації ґрунту (відкриті сонячні промені). Наступний спосіб боротьби з токсокарозом – недопущення потрапляння яєць токсокар в організм людини із забрудненої землі та інших заражених ними предметів. Зелень, овочі та фрукти, які вживають сирими, необхідно добре мити під краном, а потім занурювати на 3-5 секунд в окріп. Потрібно навчати дітей з раннього віку мити руки перед прийняттям їжі, після відвідування вбиральні та контактів із собакою чи котом.

Памятайте , тільки ретельне виконання гігієнічних заходів врятує вас від зараження токсокарозом.