Глухівські укриття: чи виявилось місто готовим до активізації ворожих обстрілів

Весняні ворожі бомбардування Глухова зробили місто одним з найнебезпечніших серед прикордонних міст Сумщини. Питання безпекисправді турбує містян, водночас більшість мешканців ігнорують сигнали повітряної тривоги.

Що це – сподівання на «якось буде» чи відсутність можливості побути в разі потреби в захищеному місці?

Опитані нами жителі Глухова нарікають на недостатню кількість та незадовільний стан міських укриттів. У той же час визнають, що востаннє спускались в них ще в березні 2022 року.

Пенсіонера Бориса ми зустріли на лавочці у парку Бортнянського та Березовського, чоловік запевняє, що потрапити у найближче укриття до його квартири не так і просто.

«Я живу у великому будинку, але у нас ніхто не готував підвали під те, щоб у них ховатись, хіба що вода там є. Але всерівно ніхто там не ховається, перестали ходити, бо потрібно два замка відкривати».

Пані Данильченко Галину ми опитали після обстрілу її будинку на вулиці Київській, який відбувся у ніч на 29 травня. Жінка розповідає, що не спускається у підвал, бо там відсутні комфортні умови.

«Якби було куди спускатись, то я б спускалась. У нас є підвал, але там холодно, некомфортно та брудно. Тому я взяла лавку та сіла у коридорі».

На вулиці Береговій, яка також нещодавно постраждала від бомбардування, ми зустріли Олександра. Чоловік налаштований категорично і закидає міській владі бездіяльність у питанні безпеки.

«Міській владі варто було б думати не про тротуари та чергові піар-проекти, а про те, як захистити людей. Якщо керована бомба впала на Усовці (район міста, – ред.), то й інші частини міста такі ж досяжні для неї. Я не спускаюсь в укриття, бо у моєму будинку це звичайний підвал, який мене не врятує. Та сама користь і від двох стін», – розповідає Олександр.  

Ми зустрілися з міським головою Глухова Надією Вайло і розпитали у неї про стан укриттів Глухова та діяльність міської влади з приведення їх у належний стан.

«Не можна сказати, що наші укриття перебувають у бездоганному стані. Але на порядок кращі, ніж  були до 24 лютого. Для того, щоб укриття виконували свою функцію на сто відсотків,  ще потрібно працювати. І ми працюємо», – говорить Надія Вайло.  

За словами очільниці міста, всі споруди, які є на балансі міської ради, так чи інкше укриття можна використовувати.

«Для того, щоб люди могли у них перебувати, укриття повинні мати належні умови – це місця для сидіння, вода, аптечка, альтернативні джерела освітлення, вентиляція, стаціонарний туалет. Більшість наших укриттів відповідають цим мінімальним вимогам».

Спитали ми у Надії Вайло і про стан укриттів у навчальних закладах міста. За її словами, зараз в них проводяться ремонтні роботи.

«У нас на сьогодні є два укриття, які використовують для дітей – у дитячому садочку і музичній школі. Там діти можуть навчатися  «офлайн». Ці укриття отримали паспорти, але як на мене, вони не дуже комфортні для дітей. Тому ми ухвалили рішення від ремонтувати їх капітально».

В укритті єдиного дитячого садочка міста, який працює, замінять підлогу.  

«Там справді гарне укриття – дітей не потрібно виводити кудись, воно  в самій будівлі Побілені стіни, немає «грибка», є стільці і  всі умови перебування дітей. Але мені не сподобалась підлога, і я запропонувала викласти її плиткою. Взимку там тепло, а зараз, коли пішли дощі, то бачимо, що  там не дуже гарна відмостка, через що й почали «сиріти» стіни. Це не критично, але ми вирішили ремонтуватиДесь 200 тисяч гривень, вкладемо в це укриття».

А в укритті в музичній школі, було вирішено збільшити висоту приміщення. Це потрібно для того, щоб діти могли займатися прямо там.

«Діти спускаються туди, але там завузькі двері для того, щоб спустити піаніно – тому вирішили прибрати якийсь шар землі, щоб зробити більшу висоту, зробити нормальний вхід,розширити простір для дверей».

За словами міського голови, у Глухові багато укриттів, які не належать міській раді. Проте орган місцевого самоврядування готовий допомогти власникам привести їх у належний стан.  

«Всім людям, які мають укриття під багатоквартирними будинками, що не в нашій власності, ми пропонували допомогу. Наприклад, будівельні матеріали. Деякі користувались цією можливістю, а деякі – ні», – говорить Надія Вайло.  

За інформацією міської ради, сьогодні в Глухові нараховується 49 укриттів. Інформація про їх місцезнаходження постійно доводиться до мешканців міста. 

Журналісти «Ямпільського інформаційного агентства» вирішили на власні очі побачити у якому стані знаходяться укриття в центральній частині міста. Люди в центральному парку нам сказали, що у випадку обстрілів найближче укриття, в яке варто бігти – це укриття Професійно-педагогічного фахового коледжу.

У парку ми помітили декілька табличок, які вказували на це сховище, великий напис «Укриття» був і на вході на територію навчального закладу. Потрапили до сховища ми без жодних перешкод – двері підвального приміщення були відкриті.

Внизу ми побачили приміщення, де одночасно можуть перебувати до 260 людей. Для їх комфорту там знаходяться лави, туалет, є аптечка, а для безпеки – зроблено додатковий вихід. Єдине, чого не виявилось – запасу води, але як пояснили працівники коледжу, їх саме оновлювали. Ми зробили висновок, що тут цілком можна перечекати раптовий обстріл.

Поки матеріал готувався до друку, Глухів ще двічі піддався ворожим артилерійським обстрілом. Журналісти з вікна могли спостерігати за реакцією людей, які почули вибух серед ночі, що пролунав за 30 метрів від їх будинку – більшість людей продовжили перебувати у своїх квартирах, на вулицю вийшли лише кілька чоловіків, які пішли шукати місце влучання – у цей час пролунали повторні вибухи. Лише після цього люди масово побігли в укриття – підвали власного будинку.

Доходимо до висновку, що головна загроза для мешканців міста не стан укриттів, а їх власна безпечність, хоча і міській владі варто робити більше зусиль для того, щоб у кожному будинку з’явилось комфортне сховище для тих, хто дбає про свою безпеку.

error: Content is protected !!