Один з проєктів автомагістралі Москва – Київ, у 1936 році, передбачав проходження траси через Ямпільський район

Директор музею Трудове братство М.М. Неплюєва Валерій Авдасьов опублікував чергові спогади ямпільського краєзнавця В.Корози.

Ямпільський хронікер В. Короза у своїх спогадах, датованих 1956 роком, пише: «Голова колгоспу ім. Куйбишева (х. Прудище) Ігнатенко Степан та заступники голови Ямпільського райвиконкому Кузенков і Лисенко розповіли, що влітку 1936 року поблизу Ямполя працювали інженери-геодезисти, які займались дослідженням місцевості для будівництва майбутньої автотраси Москва-Київ. Рухались з боку Москви. Квартирувались у Прудищі».

Автор продовжує: «После окончания работ, изыскатели перешли на следующий участок – между Шосткой и Воронежем. В 1938г. в райкоме партии было известно, что проекты автотрассы Москва-Киев завершены. Осталось только дать распоряжение о начале работ. В следующем 1939г. пошли слухи, что в связи с тревожным международным положением, строительство трассы откладывается на неопределенное время».

———————————————-

Насправді, будівництво дороги почалось того ж року. Силами НКВД, по «сирим» проектам. Вже у вересні 1936р. 16 тис. в’язнів ГУЛАГу працювали на зведенні автотраси Москва–Київ у Калузькій області. Як і більшість сталінських «стройок» 1930-х, будівництво почалось без затверджених проектів і кошторисів. Остаточний варіант технічного проекту дороги був завершений лише весною 1938 року. Будівництво дороги було завершено тільки після Другої світової війни, у 1961р. І пролягла вона не через Ямпільщину, а повз село Калинівку Курської області – батьківщину радянського генсека Н. Хрущова. І дотепер тревел-блогери відмічають: «Трасса ближе к украинской границе ведет себя странно. Сперва забирает к югу, заходит километров на 10 в Курскую область и там уже совершает резкий поворот на запад. Все это удивляет, если не знать одного простого факта: Никита Хрущев в первую очередь строил шоссе в родную Калиновку, а уже только потом в Киев».

Фото: дослідники французької компанії «Шлюмберже» на просторах СРСР, 1932 р.

error: Content is protected !!